Теплий пол і радіатори опалення в одній системі. Як це здійснити? Схеми
Дуже часто для створення комфортних умов в будинку для його обігріву використовують на першому поверсі (у просторій вітальні, в холі або на кухні) систему теплих підлог, а на верхніх поверхах (на мансарді або другому поверсі, де зазвичай знаходяться спальні) ― традиційні радіатори.
Така комбінація обігрівального обладнання дозволяє в повній мірі використовувати переваги теплої підлоги в приміщеннях першого поверху, на підлозі яких іноді укладають кам'яну або керамічну плитку, а в спальнях, завдяки низькій інерційності радіаторів на сигнали системи управління, температуру можна легко змінювати в залежності від потреб (знижувати на ніч і в денний час, коли нікого немає вдома, підвищувати ввечері і вранці).
Тільки теплої підлоги недостатньо
Температура підлоги не повинна бути занадто високою (це погано впливає на людський організм), тому потужність системи теплої підлоги не може бути занадто великий. З цієї причини питома потужність теплої підлоги може знижуватися до 80 Вт/м2. Такої потужності може бути недостатньо для обігріву приміщень, у яких високі тепловтрати, наприклад, з високими стелями, великими вікнами, плоским дахом, декількома зовнішніми стінами.
Проблеми можуть виникнути також у маленьких приміщеннях, наприклад, у тісній ванній, в якій після облицювання ванни або душової кабіни залишається лише невелика ділянка, на якому можна укласти тепла підлога.
Монтаж системи водяних теплих підлог пов'язаний з виконанням додаткового шару стяжки товщиною 4-5 см і, як наслідок, значного збільшення ваги перекриття. Це може стати причиною, через яку доведеться відмовитися від теплих підлог на верхніх поверхах. Це в першу чергу відноситься до ремонтируемому будинку, перекриття якого не розраховане на значне навантаження і не є досить міцним.
Додатково до радіаторів
Іноді основним джерелом тепла в будинку є радіатори, а система теплих підлог виявляється всього лише доповненням, що дозволяє підігрівати окремі ділянки підлоги, наприклад, у місцях, викладених плиткою.
У цьому випадку в кожному окремому контурі теплої підлоги монтують термостатичний клапан, який знижує температуру води, що повертається з системи. Термостатична головка реагує на зміни цієї температури (а не температури в приміщенні, як це відбувається у радіаторних клапанів), і в разі перевищення нею заданих параметрів перекриває клапан, роблячи неможливим протоку води через теплообмінник.
Крім традиційних клапанів, які з естетичних міркувань поміщають в розподільчу шафу, існують також спеціальні клапани, призначені для монтажу в настінних боксах. Вони мають конструкцію, що забезпечує легке підключення до контуру радіаторного обігріву. В боксі змонтований також клапан обезвоздушивания. Такий бокс рекомендується використовувати, якщо тепла підлога знаходиться далеко від колектора, а поруч прокладені труби (подаюча і зворотна) до радіаторів. Такий спосіб підключення теплої підлоги можливий, якщо площа ділянки, на якій укладений теплообмінник, який не перевищує 15 м2.
Це пов'язано з величиною створюваного гідравлічного опору через теплообмінник, яке не повинно бути набагато більше опору, створюваного радіаторами. Перевагою цього рішення є простота і невисока вартість монтажу.
Система теплої підлоги ― основна
Якщо теплі підлоги використовуються в якості основного джерела тепла, то для забезпечення правильної роботи та чіткої регулювання залежно від змін температури слід застосовувати більш складні рішення. В цьому випадку система опалення складається з двох окремих, що функціонують паралельно підсистем: одна ― живить радіатори, друга ― контури теплої підлоги. Кожна з них повинна бути оснащена окремим циркуляційним насосом.
Для зниження температури води (теплоносія) у системі теплої підлоги використовується триходовий змішувальний клапан. Ним керує блок погодної автоматики, тому клапан не тільки знижує температуру теплоносія, а також автоматично регулює потужність обігріву в залежності від потреби в теплі.
Потужність радіаторів регулюється з допомогою встановлених на радіаторах клапанів з термостатичної головкою. Проток через них автоматично збільшується при зниженні температури в приміщенні. Якщо ж зовнішня температура збільшується до рівня, коли теплі підлоги можуть самостійно забезпечити необхідну температуру в приміщенні, термостатичні головки закривають клапани на радіаторах. Тому в контурі радіаторів необхідно використовувати рішення, яке блокує включення циркуляційного насоса при закритих клапанах, коли протоку теплоносія перекритий.
Краще всього використовувати циркуляційний насос з електронним регулюванням обертів. Його продуктивність автоматично регулюється в залежності від гідродинамічного опору. При збільшенні температури в приміщенні термостатичні клапани на радіаторах закриваються, і в системі опалення зросте тиск. Це потягне за собою автоматичне зниження швидкості обертання ротора насоса. Додатковою перевагою такого рішення є зниження споживання електроенергії насосом ― насос не працює, коли в цьому немає необхідності.
1. Приміщення з високими тепловтратами
Якщо система теплих підлог не в змозі покрити високі тепловтрати приміщення, у ньому додатково монтують радіатори
2. Два незалежних контури
У великих будинках найбільш ефективно використовувати систему опалення, в якій контури теплої підлоги і настінних радіаторів можуть працювати незалежно один від одного
Незалежно один від одного
Если в одной части дома будет смонтирован только теплый пол, а в другой ― только конвекционные радиаторы, можно использовать одно из описанных выше решений. Однако с точки зрения гидравлики и, в первую очередь, обеспечения комфорта, в больших домах более эффективным вариантом будет разделение системы на два независимых контура. Это, безусловно, более дорогое решение, но если есть желание иметь эффективно функционирующую систему, нужно быть готовым к дополнительным расходам. Упрощение системы с целью экономии обычно приводит к проблемам, возникающим во время ее эксплуатации.
У котельні встановлені колектори, тобто ділянки труб більшого діаметру, ніж інші труби системи. Від них йдуть відгалуження до окремих контурах. Завдяки більшому діаметру колектора швидкість протоку води в ньому нижче. Це дозволяє легше і з більшою точністю регулювати швидкість потоку в кожному контурі. За допомогою триходових змішувальних клапанів незалежно один від одного регулюється температура води в радіаторах і в системі теплих підлог.
В помещениях с радиаторами (например, в спальнях) можно запрограммировать снижение температуры в одно время дня, а в помещениях, в которых смонтированы теплые полы (например, в гостиной или на кухне) – в другое.
Чтобы была возможность автономно регулировать температуру в частях дома, которые используются в разное время или например, в доме, в котором проживают представители разных поколений семьи и есть отделенные помещения для бабушки и дедушки, систему можно разделить на большее количество контуров.
Такі рішення можна використовувати і в системах, що працюють спільно з котлами без плавного регулювання потужності, у яких обмежені можливості зміни температури води, що виходить з котла. Завдяки автоматиці, керуючої триходовим змішувальним клапаном, в систему опалення завжди буде подаватися вода, температура якої відповідає актуальної потреби в тепловій енергії, а котел постійно буде працювати з найбільш високим ККД.
3. Система теплої підлоги від радіатора
В будинках, що обігріваються головним чином за допомогою радіаторів, в деяких приміщеннях, наприклад, у ванних кімнатах або в інших місцях, де підлога викладена керамічною плиткою, можна укласти систему теплої підлоги
Саморегулювання систем опалення
Висока теплова інерційність ускладнює регулювання температури в приміщенні з системою теплих підлог. Перш ніж сигнал про зміну температури в приміщенні викличе зростання або зниження температури підлоги, як правило, проходить близько десяти хвилин.
В некоторой степени это компенсирует такое явление как саморегулирование. Оно заключается в том, что вместе с повышением температуры в помещении снижается разница температур пола и воздуха, а вследствие этого уменьшается теплоотдача системы теплого пола.
Из-за уменьшения теплоотдачи системы снижается отбор энергии у теплоносителя и поэтому разница его температур ― на входе и выходе из системы ― снижается. Даже если температура теплоносителя на входе не снижается, из-за повышения его температуры на выходе из системы теплых полов потребление тепловой энергии от котла уменьшается.
Джерело muratordom.com.ua.
- Захист "конденсационника" від обмерзанняГазові конденсаційні котли набувають все більшого поширення завдяки економічності та високому ступені автоматизації роботи.Повна версія статті
- Опалювальна різноманітність - порівнюємо технологіїДля опалення вашого будинку можуть можуть застосовуватися різні джерела енергії. Поряд з традиційним газом ще може бути й альтернатива, така як тверде паливо або сонячна енергія. Для кожного з цих випадків існує свій «ідеальний рецепт» системи опалення.Повна версія статті